+380
Вимоги до резервуарів для зберігання нафтопродуктів

Вимоги до резервуарів для зберігання нафтопродуктів

Автор: Andrii Дата: 22/02/2022 Переглядів: 1122 Коментарі: 0

Резервуари для зберігання нафтопродуктів є виробами з підвищеними вимогами до експлуатації. Ємність, яка використовується для зберігання пального, повинна мати відповідні технічні характеристики й відповідати вимогам протипожежної безпеки.

Відповідальний підхід до влаштування резервуарного парку

Перше, що потрібно враховувати перед встановленням бака з пальним, це правильність його розміщення. Адже незалежно від того, які високі характеристики протипожежної безпеки має виріб, неправильна його експлуатація може призвести до аварійної ситуації. Резервуари для зберігання нафтопродуктів можуть забезпечувати безпечне використання лише у разі системності їх застосування.

Слід також розуміти, що безпечне використання даного обладнання є важливим у зв'язку з його потенційною вибухонебезпечністю.

Потреба безпечної та правильної установки резервуара обумовлена ​​і тим, що навіть одиничний виріб подібного роду має досить високу вартість, яка може легко сягати 5–10 тисяч доларів і вище. Ремонт такого обладнання, навіть від зовнішніх механічних пошкоджень, також є досить недешевим заходом, тому що він повинен здійснюватися фахівцем.

Вимоги щодо виготовлення резервуарів

При виготовленні конструкції резервуарів для палива основний упор робиться, зрозуміло, на безпеку застосування, запобігання витоку.Також хороший виробник дбає про те, щоб ємність було зручно обслуговувати, перевіряти на повну працездатність і, у разі будь-якого пошкодження або виходу з ладу її активних компонентів, ремонтувати.

Серед основних характеристик резервуарів можна виділити:

 • обсяг бака;
 • кількість баків у використанні одночасно;
 • підземний або надземний вид їх розміщення;
 • середнє навантаження на систему (кількість палива, що пропускається).

Деякі невеликі резервуари збираються на місці з деталей, що надаються виробником. Крупногабаритні ємності зі спеціальними насосами та іншими пристроями, що передбачають активне комерційне використання або роботу в великих резервуарних парках, що виготовляються та транспортуються цілком з дотриманням усіх необхідних умов. Ми у Vlasnaazs знаємо, як слід здійснювати доставку цих конструкцій, тому замовивши їх у нас, ви можете бути впевнені в їхній безпеці.


Найпопулярніші матеріали, з яких виробники виготовляють резервуари для зберігання нафтопродуктів, такі:

 • Залізобетон.

Найнадійніші, але найважче реалізовані у створенні. Зазвичай їх збирають безпосередньо на об'єкті. Використовуються такі ємності для щільних рідин з великою масою: мазуту, бітуму тощо.

 • Металеві сплави.

Зазвичай це різні варіанти сталевих сплавів. Основною вимогою, крім міцності та високої якості сплаву, є його нейтральність до нафтопродуктів, з якими він використовуватиметься. Важливо також враховувати температурний режим, у якому використовуватиметься виріб. Для помірного клімату застосовуються нелеговані вуглецеві сталі, а для холодного частіше використовуються низьколеговані сталі, що мають гарні зварювальні властивості.

 • Штучні матеріали.

Йдеться про склопластик та металопластик. Застосовуються такі ємності найчастіше для невеликих приватних господарств, які не потребують зберігання великої кількості пального.

Вимоги до розміщення

Залежно від того, наземною чи підземною є ємність, до неї висуваються різні умови.

Надземні

Щоб наземні резервуари не порушували експлуатаційних норм, до них застосовуються такі вимоги:

 • Слідування нормам максимальної місткості та відстані між сусіднім резервуаром (зазначено в таблиці нижче).
 • Розміщення груп паливних ємностей з певним відступом одна від одної. 40 метрів для загального обсягу до 20.000 кубометрів і 60 метрів, якщо понад цю цифру.
 • Створення валу або стіни навколо резервуару відповідно до вимог екологічних норм. Їх розмір та глибина повинні відповідати обсягу бака та робочому тиску середовища.
 • Баки з нафтопродуктами типу бітуму та мазуту відокремлюються валами додатково від інших цистерн.
 • Висота валу повинна становити щонайменше 80 см. 

Таблиця розміщення наземних резервуарів разом.Тип резервуару

Номінальний обсяг (м³)

Температура можливого займання пального

Допустима загальна місткість (м³)

Мінімальна відстань між баками

Вертикальний сталевий

50 тис. і менше


такий же

Вище 45°C


Нижче 45°C

120.000


80.000

0,75 Др — 30 метрів

таке ж

Сталевий циліндричний з понтоном

50 тис. 

50 тис. й менше

Не залежить

Такий же 

200.000

120.000

30 м

0,65 Др — 30 м

Резервуар із плаваючою кришкою

50 тис. і більше

50 тис. і менше

Такий же

Такий же

120.000

200.000

30 м

0,5 Др — 30 мПідземні резервуари

Підземні резервуари мають трохи менше вимог, оскільки розміщення їх під ґрунтом значно підвищує безпеку використання через складність отримання ємністю механічного пошкодження. Тому на стаціонарній АЗС, як правило, використовуються саме підземні двостінні ємності, кількість секцій яких визначається різноманітністю палива, що реалізується. Простір між стінками резервуарів наповнюється інертним газом, щоб максимально знизити можливість витоку пального. Товщина сталевих стінок баків становить 4-6 міліметрів.


Подібний тип зберігання, безумовно, більш надійний, вигідний з точки зору витрати електроенергії та догляду за ємністю. Проте він підходить для зберігання відносно невеликих обсягів палива. Хоча деякі великі нафтобази використовують великі вертикальні резервуари місткістю від 500 кубічних метрів.

Вимоги до обладнання

Будь-яке подібне оснащення попередньо має пройти погодження щодо проектування площі, на якій буде розміщуватися, температурних показників навколишнього середовища та робочих обсягів.

Для всіх резервуарів передбачено загальні елементи конструкції:

 • світловий та вимірний люк;
 • система протипожежної безпеки;
 • набір необхідних датчиків та показників;
 • дихальна арматура (відповідно до температурних показників та тиску);
 • запобіжна арматура;
 • патрубки на вихід та вентиляцію;
 • пробовідбірники;
 • хлопуші.

Також передбачені рівнеміри.

Вимоги системи безпеки

Окрім дотримання значень відстані між стінками резервуарів, висотою та кількістю валів, існує ще кілька норм, яких слід дотримуватись при плануванні резервуарного парку:

 • Засувки не повинні розміщуватися всередині валів, якщо це запірна арматура.
 • Колодці керування повинні встановлюватися лише із зовнішнього боку.
 • Одночасне керування запірною арматурою допустиме лише за наявності системи захисту від перепаду тиску.
 • Будь-які освітлювальні прилади допускається вмикати лише за кордоном валу, а в темну пору доби дозволяється використовувати тільки переносні світильники, захищені від вибухів.

Дотримання всіх цих правил та використання якісних виробів не тільки захистять вас від проблем із перевірками контролюючих органів, а й гарантують максимально можливу безпеку, а також збереження ваших фінансових вкладень.

Коментарі

Написати коментар