Розміщення автозаправних станцій суворо регулюється контролюючими органами. Особливо це стосується тих АЗС, які встановлюються у відносній близькості до житлових будинків, приміщень громадського користування, автошляхів, сільськогосподарських культур. Визначення території розміщення комерційної автозаправки має здійснюватися на стадії її проектування та узгоджуватися з міською владою відповідно до схем та законних норм з експлуатації подібних об'єктів.
Вимоги до загального вигляду АЗС
Правильне планування автозаправної станції є не тільки необхідним з точки зору вимог експлуатаційних норм, але й практичним для використання АЗС та її переглядом для потенційних клієнтів.
Первинним правилом розміщення даного об'єкта є площина, на якій встановлюється заправка. Допускається установка АЗС тільки на рівних дорогах, з відхиленням не більше ніж у 40 ‰, а місця з'їзду та заїзду на її територію мають підвищуватися не більше ніж на 20 см. Відповідно до ландшафту, слід також встановити дренаж для ефективного відведення опадів, а також усунення можливого витоку пального. Вся територія станції, особливо резервуари зберігання палива, повинна переглядатися її співробітниками, для забезпечення швидкого реагування на аварійну ситуацію.
Потрібна віддаленість від різних об'єктів
Під час встановлення АЗС слід уважно вивчити вимоги щодо віддаленості від різних об'єктів громадського використання, житлових приміщень, інженерних споруд, складів тощо. Для кожного типу автозаправної станції, виду обладнання, що використовується на ній, територіального розміщення щодо району міста, ці норми різні й регулюються вони ДБН-360-92. Відстань АЗС від найближчого об'єкта вважається по краю резервуара з пальним або паливороздавальної колонки до стіни безпосередньо будівлі. Від краю ТРК до краю проїзної частини має бути не менше 10 метрів.
Правила встановлення огорож, знаків та розмітки
Оскільки територія автозаправної станції повинна бути переглядається, не допускається розміщення цільних огорож, які порушували б видимість усередині самої АЗС з будь-якого її боку. З цієї причини не можна використовувати зелені насадження, які перекривають більшу частину огляду. Розділова смуга між проїжджою частиною та станцією має бути чистою та порожньою і являти собою майданчик безпеки на невеликому піднесенні (мінімум 10 см).
Встановлена поблизу дороги АЗС вимагає розміщення додаткової смуги розгону, ширина якої повинна дорівнювати смузі основного руху (але не менше ніж 3 м). Довжина смуги повинна становити від 15 м завдовжки з кожної сторони (в'їзду та виїзду із заправки).
На території заправки повинна бути проста і зрозуміла для всіх її користувачів навігація. Відвідувач і службовець повинен легко визначати, де знаходиться кафетерій, вбиральня, кімната відпочинку, СТО, а також пристрої пожежогасіння та їх порядок застосування.
ПРК також має бути повністю маркована. На ній повинна бути вказана марка і тип палива, що заливається, порядок використання заправного пістолета для клієнта, якщо це дозволено правилами заправки.
Особливості освітлення заправної станції
Освітлення АЗС має бути продумане на кожній із її частин. На сучасному комерційному заправленні можна виділити умовно три зони:
- заправна;
- торгова;
- інший майданчик.
Ступінь освітлення в кожній з цих зон потрібно дотримуватися відповідно до нормативних документів:
- Яскравість освітлення заправки для проїжджаючого повз транспорт не повинна бути понад 30 кандел на один кілолюмен (лк). Будь-які потоки світла, спрямовані на проїзну частину, виключені.
- Під'їзна територія ‒ 15 ‒ 10 лк.
- Місце безпосереднього обслуговування (заправки) ‒ 20 лк.
- Інформаційне табло ТРК ‒ 50 лк.
- Інша територія – 10 лк.
Внутрішнє освітлення залів обслуговування клієнтів може відповідати загальноприйнятим нормам для об'єктів торгового бізнесу.
Всі навіси, рекламні вивіски повинні бути обладнані блискавковідводами, бути стійкими до перепадів напруги та відповідати всім протипожежним нормам.
Яка документація потрібна для АЗС
Щоб АЗС відповідала всім вимогам експлуатації автозаправок, потрібний об'ємний пакет документів. Потрібно підготувати:
- ліцензію на використання об'єкта;
- завірений паспорт електричних та технологічних схем станції з повною та точною інформацією про власника, терміни введення в експлуатацію земельної ділянки та дотримання її характеристик для використання під АЗС;
- позначення проходження планової перевірки;
- потрібна актуальна інформація про те, яке обладнання використовується на станції та яке паливо реалізується, а також сертифікат на кожен пристрій, якщо це вимагається експлуатаційними нормами;
Також потрібні дати всіх останніх перевірок, ремонтів та змін у структурі АЗС.
Вимоги до резервуарів на АЗС
Важливим аспектом є дотримання правил встановлення резервуарів і ПРК на території АЗС у певних місцях. Наприклад, у межах населених пунктів передбачено монтаж тільки контейнерних двостінних станцій загальною місткістю не більше 10 кубометрів палива для однієї та 40 ‒ для всіх. Точніші дані для кожного з випадків описані в ДБН-360-92.
АЗС повинна мати всі документи та сертифікати на резервуари та паливороздавальні колонки, що використовуються на даний період. У них повинна бути вказана інформація про виробника, конструкції, призначення пристроїв, їх місткості.
Зазвичай ця інформація, а також дані про дренажні системи та електролінії на території АЗС передбачені у технологічній схемі.
Слід пам'ятати про те, що вся ця інформація може знадобитися будь-якої миті перевіряючим органам і її відсутність може спричинити великі штрафи, аж до повної зупинки роботи АЗС.