
Види та характеристики резервуарів, що застосовуються на АЗС
Резервуари, що застосовуються на АЗС, це паливні ємнісні пристрої для тривалого безпечного зберігання різних видів пального та його звідти транспортування через паливороздавальну колонку. Найчастіше вони виготовляються зі сталевих сплавів та сучасних композитних матеріалів, але є випадки виконання резервуарів із застосуванням масивних залізобетонних плит. Однак останні варіанти застосовуються здебільшого на великих підприємствах для зберігання промислових обсягів нафтопродуктів та до АЗС не мають відношення.
Від того, наскільки відповідний тип ємності ви виберете, і наскільки високі будуть її експлуатаційні характеристики, безпосередньо залежить не тільки тривалість служби, а й безпечне використання резервуара, а також час до виходу з ладу окремих його компонентів.
Щоб краще в цьому орієнтуватися, існує кілька нормативних класифікацій паливних резервуарів щодо:
- місця встановлення (над або під землею);
- особливостей будови (одно-двостінні);
- секційний поділ (кількість відсіків).
Пропонуємо ознайомитися з типами резервуарів.
Горизонтальні одностінні ємності
Так називають тип ємності, який встановлюють над рівнем землі самостійно або у захисний кожух з металу, бетону. Найчастіше такі резервуари мають циліндричну форму і являють собою горизонтальну бочку на ніжках з люком зверху, що відкривається. Зсередини ці вироби обробляються спеціальним розчином для виключення хімічних реакцій із нафтопродуктами, а ззовні – антикорозійними засобами, забарвлюються тощо. Дешевші моделі цієї продукції призначені для використання здебільшого в умовах внутрішніх приміщень.
Горизонтальні двостінні ємності
Можуть встановлюватися як над, так і під землею. Завдяки подвійним стінкам є можливість встановлення датчиків герметичності та наповнення простору інертним газом. Така система повідомить про те, що в одній зі стін відбулася розгерметизація. Найчастіше це буде механічне пошкодження зовнішньої стінки, яке не спричинить особливих наслідків, але тим надійніше ця конструкція.
Виходячи з вищезгаданого, горизонтальні двостінні сучасні резервуари мають такі переваги:
- контроль кількості палива в баку без потреби механічного його відкриття;
- контроль заповнення резервуара, що гарантує зручність та ефективне використання простору;
- доставка палива безпосередньо до ПРК;
А також можливість використання дихального обладнання для регулювання тиску.
Класифікація за місцем встановлення
Найголовніша відмінність за місцем встановлення резервуарів — це надземний або підземний варіант.
Наземний має на увазі потребу монтувати бак на рівні ґрунту або вище, або навіть на конструкціях, які дозволяють змінювати висоту положення ємності. Для резервуарів, що використовуються в умовах вічної мерзлоти або особливо морозних зим, популярне встановлення баків на металевих палях.
До підземних зараховують паливні резервуари, які поміщені в землю та їхня крайня точка знаходиться не менше ніж на 20 сантиметрів нижче рівня землі. Для такого розміщення потрібно попередньо монтувати фундамент, щоб уникнути просідання ємності. Подібний тип установки підходить для надійного та довготривалого зберігання нафтопродуктів, а також допомагає заощаджувати простір. Зазвичай таким чином встановлюють двостінні резервуари, однак іноді це можна застосувати й до одностінних. У такому разі потрібний захисний бетонний кожух.
Допоміжні одностінні резервуари
Якщо ми говоримо про ємності для використання на території заправки, варто згадати також ті, які не застосовуються для зберігання палива, але теж відіграють важливу роль у системі АЗС. Йдеться про такі призначення:
- Аварійне.
Ємності, в які через дренажну систему потраплятиме пролите при заправці транспортного засобу або внаслідок аварії паливо. Залежно від розміру заправної станції обсяг такого бака може бути від 10 до 30 кубічних метрів і більше.
- Водне.
Ємність розміром не менше 3 кубічних метрів для утримання в ній води для технічних потреб. Зазвичай застосовується для змиву розлитого при заправці ТЗ палива в дренажну систему, але також може застосовуватися і для пожежогасіння, якщо це допустимо класом матеріалів, що горять.
- Протипожежне.
Обов'язкова наявність таких резервуарів обумовлена вимогами пожежної безпеки та контролюється відповідними органами. Середовище, що міститься в них, має призначення для гасіння горючих речовин і обладнання, розташованого на території АЗС, у тому числі транспортних засобів. Розмір і кількість баків повинні відповідати обсягу палива, що є на заправці.
Варто відзначити, що дані резервуари є одностінними, т.к. використання більш технічно складних конструкцій не потрібно з міркувань їхнього функціонування.
Очисні установки
Використання очисних споруд на АЗС регламентується нормативними документами та є обов'язковим для кожного комерційного підприємства цього типу. Основні функції такі:
- очищення майданчика АЗС від опадів та стічних вод;
- очищення від технічних рідин (робота СТО, втрата автомобілями олії та інших ПММ).
Особливість конструкції дренажної системи АЗС дещо відрізняється від звичайної. Стандартна система виглядає приблизно так:
- Стоки, що розташовані на всій території майданчика та спорудах, збираються воєдино і направляються в систему очищення.
- Першим кроком очищення є пісколовка, що відсіює найбільші частинки сміття та землі.
- Далі рідина відправляється в бензомасловідділювач. Тут паливно-мастильні матеріали відокремлюються від води за допомогою коалесцентного модуля та фільтруючого сорбуючого елемента та відправляються в окрему ємність.
- Далі вода направляється у відсік додаткового очищення або безпосередньо в систему центрального водопостачання.
Застосування ємностей необхідного вам призначення для зберігання горючих матеріалів гарантує ефективне та безпечне використання всіх вузлів АЗС та простоту проходження будь-яких контролюючих перевірок нормативних служб. Також важливо враховувати їхню конструкцію, щоб не переплатити за резервуар, коли цього не вимагають обставини. Vlasnaazs допоможе вам вибрати необхідне обладнання та не втратити зайвих грошей.